Podle čeho vybrat motorový olej?

K zajištění dlouhé životnosti motoru je nutné dodržovat několik pravidel. Mezi nejdůležitější patří výměna, popřípadě i dolévání motorového oleje. Motorových olejů je ovšem na trhu celá řada a není snadné se v nabídce zorientovat. Podle čeho vybrat ten správný? A je možné jej ještě vylepšit?

Držte se doporučení výrobce

Přesně ten správný olej pro konkrétní vozidlo udává jeho výrobce. Oleje jsou značeny podle specifikací, které garantují splnění určitých požadavků nebo norem. Základní specifikace jsou za prvé výkonnostní a za druhé viskozitní.

Výkonnostní specifikace motorového oleje

Výkonnostní třídy ACEA nebo API označují, zda lze motorový olej použít pro benzinové nebo naftové motory, jaký interval výměny má, zda je vhodný pro motor s přímým vstřikováním paliva a podobně. Značení výkonnostní třídou je jistotou, že olej splňuje všechny uváděné požadavky. Správně zvolená třída oleje i od neznámého výrobce zaručuje uváděnou kvalitu. Naopak špatně zvolená třída je vždy chyba, i kdyby se jednalo o špičkového výrobce.

Viskozitní specifikace motorového oleje

Tato specifikace charakterizuje viskozitní vlastnosti maziva, tedy jeho tekutost za určitých teplot a podmínek. Udává, jak je tekutý při nízkých (zimních) i vysokých (letních) teplotách. Zimní třídy jsou 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W a uvádějí schopnost motoru nastartovat při nízkých teplotách. Čím nižší je číslo třídy, tím nižší může být teplota okolního prostředí. Letní třídy jsou značeny pouze číslem 20, 30, 40, 50, 60. Čím vyšší hodnota třídy, tím může být okolní teplota vyšší. Oleje, které jsou na trhu, jsou v podstatě bez výjimky vícestupňové, tedy využitelné po celý rok.

Jsou specifikace zcela dostatečné?

Specifikace splňují normy a požadavky. Tečka. Ale k tomu, aby oleje dokonale chránily motor, je vhodné je obohacovat a vylepšovat. Přísady, které mohou pozitivně upravit vlastnosti olejů, se nazývají aditiva do oleje. Jedná se o chemické směsi, které se do oleje přidávají a spolu s ním zvyšují a zlepšují zamýšlené účinky.

Proč aditiva využívat?

Především jako prevenci. Aditiva do oleje mohou velmi účinně ochránit motor a předejít tak neplánované a nákladné opravě. Aditiv je několik druhů, které řeší konkrétní problémy, jako je hlučnost, kouřivost, zlepšení mazání při zhoršených podmínkách a podobně.

Častým důvodem využití aditiv je také čištění oleje. Aditiva s povrchovým účinkem na sebe vážou nečistoty, a ty pak rozpouští. Mazivo pak lépe přilne k mazaným plochám. Obdobným způsobem mohou řešit průchodnost olejových kanálů a filtrů.

Ochrana i proti korozi

Ani motoru se nevyhýbá koroze, přestože je napuštěn olejem. Kovový povrch totiž koroduje vlivem působení různých agresivních sloučenin, které jsou vedlejším produktem při spalování paliva. Aditiva chránící proti korozi vytvoří na povrchu kovu velmi účinný ochranný povlak, který oxidaci zcela vyloučí.

Aditiva jsou doporučována odborníky především pro svou schopnost zvyšovat kvalitu oleje a tím pak zajistit výrazně delší životnost motoru.

 

Joomla SEF URLs by Artio
Nabízíme spolupráci
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Recenze produktů najdete na https://www.produkter.cz/ 

Kontakt

Weboo s.r.o.

Husinecká 903/10, 130 00

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4